Leica ja Magnum yhteistyöhön

Kameravalmistaja Leica Camera AG ja kuvatoimisto Magnum Photos ovat solmineet yhteistyösopimuksen. Aikaisemmin yhteistyökumppaneiden välinen suhde on ollut epämuodollinen – ovathan monet kuvatoimiston reportaasikuvaajat käyttäneet työssään Leicaa.

Magnum-kuvaajat testaavat jatkossa Leica-kameroita kentällä ja antavat tietoa käytettävyydestä jatkokehittelyä varten.

– Yhteistyö auttaa meitä kameroiden kehitystyössä ja ammattikuvaajien tarpeiden huomioimisessa. Magnum-kuvaajat tekevät valikoimissa olevien kameroiden käytännönläheisiä arvioita sekä tulossa olevien tuotteiden testausta kenttäoloissa, kertoo Leican tuotehallintayksikön päällikkö Stefan Daniel.

Tuotekehittelyn lisäksi Magnum-kuvaajat toteuttavat multimediaesityksiä, jotka ovat nähtävissä Leican ja Magnumin nettisivuilla. Ensimmäisen kokonaisuuden on kuvannut valokuvaaja Alex Majoli Venetsiassa.